PLNÉ TEXTY

Weblog je určen k publikování plných textů recenzí. Weblog je součástí zpravodajského a vzdělávacího portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. Arnoštem Katolickým.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

1.6.18

Sonicfire Pro, version 6 - review

Sonicfire Pro 6 je unikátní program-systém, s velmi bohatými možnostmi uplatnění. Po měsíci experimentování s programem zjišťuji stále nové vlastnosti programu a nové možnosti jejich uplatnění.
Na úvod si dovoluji citovat z recenze Davida Alexandra Willise, který  ve své recenzi programu Sonicfire Pro 6, napsal:
"Royalty-free services abound, but for video editors and indie budgets looking to soundtrack edits, infinitely adjustable tracks and fast, intuitive remixing makes this software the only service you’ll likely need.
With a disguisedly simple interface, as well as a massive library of available music tracks, background ambience, and sound effects, SmartSound’s Sonicfire Pro 6 is much more than a royalty-free music service. Beneath the hood, the program is infinitely complex, and yet within my very first day of using the service, Featuring continuously adjustable durations plus instantly alterable arrangements, the soundtracking service also provides unique controls over not just the instrumentation, but the intensity and overall feel of the audio that you’re working with."
( http://www.studiodaily.com/2016/10/review-sonicfire-pro-6/ )

Využití programu se věnuje blog Sonicfire. Cituji:
"The Extended License is good for Personal and Professional use. You are welcome to create ... videos and monetized videos for YouTube, Vimeo, Facebook and anywhere else you want to make an impact. That also includes local radio and television broadcasting and advertising as well as use in film festivals and movie theaters in your country."

Tradiční návštěvníky mého neziskového webového portálu www.akamonitor.cz, může překvapit, jakému tématu jsem věnoval svoji pozornost. K tomu mohu říci toto: někdy mám prostě "dobrý čichna moderní, zajímavé a užitečné téma. Když se před měsícem v mé emailové schránce objevila  informace o Sonicfire, zpozorněl jsem a po chvilce prohlížení webu, jsem nabídl svoji recenzi tohoto
programu. Dnes již mohu říci, že ani po měsíci studia dokumentace k programu a po měsíci experimentování s programem, jsem zdaleka nevyčerpal nesčíslné možnosti jeho využití.
Během svého poznávání, jsem ( tak jako dělám vždy při studiu nového programu ) vytvořil kolem 200 screenshotů, z kterých - po získání více zkušeností - hodlám sestavit All-in-One Slideshow-review.
To může ještě chvíli trvat a já jsem velmi netrpělivý, když mám šanci zpřístupnit odkaz na moderní software. Proto jsem se rozhodl, že vystavím tyto řádky. Program není lokalizovaný do češtiny, takže zájemce čeká nespíš anglická, nebo německá verze programu a dokumentace. Proto si vám dovolím  v následujících řádcích této první části své recenze, nabídnout kombinaci českého a anglického
jazyka.
Takže teď jděme k věci.

Produktovou webovou stránku najdete na adrese:  
http://www.smartsound.com/sonicfire/
Na této stránce se dozvíte základní informace o programu a o jeho rozsáhlé a unikátní knihovně ( více než 4200 ) skladeb, upravených speciálně pro účely jejich využití v programu Sonicfire Pro 6.
Program je stručně charakterizován slovy:
"Sonicfire Pro is the most innovative music scoring software in the world. If you've ever wanted more creative freedom from a music library, Sonicfire Pro 6 is the answer." Jak je zřejmé z názvu verze, má Sonicfire svoji krátkou, ale na novinky bohatou historii. Verze Pro 6 byla významným kvalitativním skokem ve vývoji programu.
V dokumentaci k programu se přehledně dočtete o základních parametrech a o novinkách zatím poslední verze:
"If you have used Soincfire Pro in the past, you will be familiar with many of the unique features that it offers, including:
- Timing Control - Now even more accurate! Move individual beats while keeping the integrity of the music.
- Mood Mapping - Change the instrument mix to connect to your audience. Automated mix control.
- Custom Length - Save hours of editing with our patented ability to customize the length of any music track.
- Alternate Arrangements - Create alternate arrangement options, instantly, at any length.
- Hit Files - Instantly add percussive and production element accents at just the right moment in your video.
In additional to these features, Sonicfire Pro 6 also offers:
- A Next Generation Sound Engine
- Cut-Video-To-Music - Export multiple beat, bar section and track options, and cut your video for an instant fit upon track import.
- Improved performance - Tracks respond faster during Search Previews and on the Timeline.
- New Streamlined User Interface - Now fully integrated, everything in one place. All your favorite tools at you fingertips.
- Fully Integrated Search - Unique, creative search tools, always at your fingertips.
Vývoj verzí probíhá velmi citlivě, o čemž svědčí následující autorská informace k verzi Snicfire Pro 6:
"A New Landmark In Music Soundtrack Creation
Redesigned from the ground up, while carefully maintaining it's award-winning ease-of-use, Sonicfire® Pro version 6 represents a breakthrough in music customization for video and media creators."

Zřejmě soudíte, že je na čase přiblížit onen moderní, možnostmi nabitý program souvisle. Poslouží k tomu 2 videa, která přehledně shrnují vlastnosti, prostředí i workflow Sonicfire Pro 6:
První video najdete na adrese: https://youtu.be/5Qhq1k9z9Sk
Název videa: "First look at Sonicfire Pro 6".
Autorem je Larry Jordan, trvání videa je 10 minut 23 secund.
Cituji originální anotaci: "In this tutorial, Larry Jordan explores the new Sonicfire Pro 6 interface, demonstrates the standard workflow, and shows the new Cut Video To Music feature."
Novější video ( z 5. března 2018 ) najdete pod názvem:
"MUSICALIZE YOUR VIDEO IN LESS THAN 5 MINUTES"
s anotací: "Sonicfire Pro 6 allows you to musicalize your video in less than 5 minutes" charakterizuje v pěti krocích postup práce s programem při ozvučení videa. Workflow najdete na adrese:
http://www.smartsound.com/blog/how-to-musicalize-your-video.html

Pro práci se Sonicfire knihovnou hudebních skladeb, je dobré vědět více o licenční stránce obsahu knihovny.
Tuto informaci najdete pod názvem:
"SmartSound Royalty Free Music License Info" - na adrese:
http://www.smartsound.com/support/licenseinfo
Cituji chrakteristiku rozdílu mezi PRO-free a Royalty-free:
"PRO-free is not to be confused with royalty-free. Royalty-free pieces of music can still be represented by Performance Royalty Organizations in regard to certain rights. Therefore "royalty-free" simply refers to an exemption from regular payments for continues usages of a work. The music at SmartSound is royalty-free. In many other cases, performance rights are not part of royalty-free licenses and have to be obtained via the appropriate collecting society. This means even when you purchase a royalty-free title and pay a one-time amount to the royalty-free provider for the creation of the track you still have to resolve the performance or presentation with the associated collecting society. With SmartSound you can be sure to avoid such headaches in the first place."

SmartSound has two licenses—Extended and Widest. The Extended License includes unlimited lifetime customizations. Because of our software—Quicktracks for the web and Sonicfire Pro for your desktop—you can literally create thousands of unique tracks for your video projects from one single track, all with their own sound, feel and arrangement.
A Little Bit About Usage
The Extended License is good for Personal and Professional use. You are welcome to create third-party videos and monetized videos for YouTube, Vimeo, Facebook and anywhere else you want to make an impact. That also includes local radio and television broadcasting and advertising as well as use in film festivals and movie theaters in your country.
Once you purchase a track it is always a part of your account. There is no expiration date on its usage. As we mentioned, the new singles price includes the right to customize your music with our patented and award-winning software, Sonicfire Pro, or with our online cloud version, 
Vice k tomuto dílčímu tématu najdete na adrese:
http://www.smartsound.com/blog/gema-free-vs-royalty-free.html

Sonicfire Pro 6 má též svoji vlastní, pozoruhodnou cloudovou verzi:
Podívejte se na adresu
http://www.smartsound.com/sonicfire/quicktracks
Uvidíte prostředí nazvané "SmartSound Quicktracks".
Vlastnosti:
- Easily Customize Music In The Cloud
- Customized to fit your project
- Immediate Download
- Perfect Beginnings and Endings
- ifferent Variations and Moods
- Millions of Customized Music Downloads
- High Quality Audio Files (WAV, AIFF, OGG, MP3)
- Quicktracks Award Winning Software

Systém Sonicfire je založen na 3 základních elementech:
- Knihovna více než 4200 skladeb - Royalty Free Music
- SmartSound Search - patentovaný systém vyhledávání
- samotný program Sonicfire Pro 6

SmartSound Search je detailně popsán na stánce Sonicfire blogu, označovaném jako "Royalty Free Music Blog"
Vyhledávací systém je popsán na webové stránce: na adrese:  
http://www.smartsound.com/blog/using-smartsound-search.html
Smartsound Search je charakterizován takto:
"There are over 4,000 completely customizable tracks and sound effects in the SmartSound library. While SmartSound technology allows you to tweak any of our tracks to perfectly fit your project’s scenes, finding the right track to start with is still very important. That’s why we created a completely new and streamlined process for finding the best track, now. Here are some invaluable tips for getting the most from our new search process.
Each track in our library has multiple moods and variations, all dependent upon the length and style of music you need. What that means is simple: there are - literally - millions of possibilities! The new search helps narrow and fine-tune your results, but still maintains room for creativity and expression within each track."

Knihovna  hudebních skladeb je předmětem pozornosti ve videu
"Adaptive Royalty Free Music"  s podtitulkem:
"Customize to Any Length and Intensity"-

Video najdete na adrese:
http://www.smartsound.com/royalty-free-music/


V recenzích programu/systému Sonicfire někdy zaniká jeho nejčastější využití, spočívající v kombinaci souboru z knihovny Royalty Free Music a video-souborů, případně kombinaci mluveného textu a zvukového doprovodu. Vzhledem k tomu, že v úvodním videu, věnovaném Sonicfire, je kombinace s videm předvedena, vybral jsem pro vás doporučení na kombinaci Royalty Free Music a PODCASTU. Video najdete pod názvem "Add Music To Podcasts",
na adrese: https://tinyurl.com/y9h26gyg
Autorem je  Larry Jordan, délka videa 3 minuty 40 sec.s
Anotace videa: "Video editing expert, Larry Jordan, discusses how to add music to podcasts and other audio only files. Capture your audience's attention with professional sounding soundtracks."

Úprava délky souboru je prezentována ve videu pod názvem_
"CUSTOMIZE TRACK TO FIT YOUR DESIRED LENGTH - INSTANTLY TRACK INFORMATION".
Najdete ji na adrese:
http://www.smartsound.com/royalty-free-music/Innovation/Lucid+Dreaming/

Změnu tempa výsledné hudební skladby, charakterizuje video
nazvané "How to Change Pitch and Tempo of SmartSound Music",
které najdete na adrese:
http://www.smartsound.com/support/tutorials/express-track-tutorials#
Autorem je Larry Jordan, délka6 minut 09 sec.
Anotace videa:
"This video tutorial shows you how to adjust the pitch and/or tempo of any SmartSound Music track and still retain its' full customization capability. You won't find any other royalty free music library that can give you this level of customization and creativity."

Významnou částí pracovního okna programu Sonicfire, je "timeline" ( časová osa). Ukázku vložení video-klipu do timeline, najdete, pod názvem"
"Adding Video Clip Audio to your Sonicfire Pro 5 Timeline" na adrese:
https://tinyurl.com/yd8up8rk
Autorem je Larry Jordan,délka videa: 1 minuta 21 sec.s
Anotace: "Larry Jordan explains how to add the audio from your video clip to your Sonicfire Pro 5 timeline. Adjust your video's sound, add music to your video, and export the entire audio clip easily with Sonicfire Pro 5."

Důležitou součástí knihovny Royalty Free Music jsou nejrůznější zvukové efektyPod názvem:
"EXCELLENT MUSIC DESERVES EXCELLENT SOUND EFFECTS"
a s komentářem:
"SmartSound offers great sound effects - the Hitpacks. One is already included with Sonicfire Pro 6, free. These packs offer a vast array of sound effects and production elements to add the perfect accent to every visual event. The files on these packs are designed specifically to work with the "Hit Files" feature in Sonicfire Pro 6 that helps you easily find the right sound for your scene". Add percussive and production element accents at just the right moment in your video."
najdete na adrese:
http://www.smartsound.com/sound-effects/ 

Dodatek týkající se akcentovaných formátů:
Sonicfire Pro 6 offers you the ability to import a number of video formats. The following are supported formats for Windows:
- AVI
- MOV (requires Quicktime or equivalent installed video codec)
- MP4 (requires Quicktime or equivalent installed video codec)
- MPEG-1
- WMV (highly compressed and will not scrub well)
Compatible Audio Formats (Macintosh & Windows)
- Audio Interchange File Format - AIFF
- MPEG layer 3 - MP3
- SmartSound Audio File - SDS
- SmartSound Music Download Installer - SSDL
- SmartSound Audio Package - SSUP
- WAVE form audio format - WAV
Some file formats are automatically converted when imported into Sonicfire Pro.

Program Sonicfire Pro 6 představuje špičku v dané oblasti. Společně s unikátní knihovou skladeb a patentovaným vyhledávacím systémem, zaslouží pozornost amatérů i profesionálů.
Jak jsem uvedl v úvodu této informace o systému/programu Sonicfire Pro 6, připravuji druhou čát recenze ve formátu "All-in-One Slideshow-review". 
Informaci o vystavení prezentace najdete na adrese: https://digifoto.akamonitor.cz.

V Plzni 1. 6. 2018
Arnošt Katolický